Makaleler » Doğal Taşlarla İlgili Bilgiler » Türkiye'de Eminönü'nün Doğal Taş Sektöründeki Yeri

Türkiye'de Eminönü'nün Doğal Taş Sektöründeki Yeri

Türkiye’de Eminönü’nün Doğal Taş Sektöründeki Yeri ve Eminönü Doğaltaşçıları

İstanbul, üç imparatorluğa başkentlik yapmış nadir şehirlerden birisidir. İstanbul’da gündelik hayatın en yoğun geçtiği yerlerden biri olan Eminönü ise İstanbul denilince akla gelen yerlerin başında gelir. Yerli, yabancı sayısız ziyaretçiyi kendine çeken Eminönü, tarihi mekânlarıyla, uygun fiyatlı ve bol çeşit alışveriş imkânıyla, tarihi balık ekmekçisiyle akıllara kazınmıştır. Eminönü, zengin baharat kokularının yer aldığı Mısır Çarşı’sı, muhteşem boğaz manzarasına sahip Sepetçiler Kasrı, şarkılara konu olmuş Gülhane Parkı ve meydanı süsleyen Yeni Cami ve daha birçok esere sahiplik yapan kült mekânlardan biridir.

Eminönü semtinin bir ticaret merkezi olarak da çok hareketli bir yer olduğunu söylemek gerekir.  Eminönü denilince ilk akla gelen mekânlardan biri olan Tahtakale, ticaretin kalbinin attığı yerdir. Kahveden, lokuma, kahvaltılık malzemelerinden, bitki çaylarına, toptan kıyafet satışı ve dekoratif ürünlere kadar binlerce ürünün bulunduğu bir ticaret merkezidir.


Aklınıza gelebilecek her türlü ürünü bulabileceğiniz Tahtakale'de doğal taşçılarda toptan ve perakende mağazalarla yerlerini alır. Doğal taşlar gündelik hayatta vücuda ve ruh sağlığına sağladığı olumlu etkilerle bilinir. Ebeveynler bebeklerine kehribar kolye, bileklik alırken, gençler kendilerine kolye, yüzük seçerler. Zarif görünümlü Zirkon Zultanit yüzük ve kolyeler daha özel günler için düşünülür. Evin enerjisini değiştiren dekoratif kütle taşlar, görünümüyle de evinizin köşelerine güzellik sağlar. İşlenmemiş ametist, turmalin kuvars taşları ise özellikle yoga gibi spiritüel seanslarda kullanılır. Sıkma ve kehribar tesbihler ise her yaştan insana hitap eden ürünlerdendir.

Takı, mücevherat ve bijuteri ürünlerinin yaratıcıları tarafından en sık kullanılan doğal taşlar özellikle fiyat avantajıyla Türkiye’de en zengin çeşitleriyle Tahtakale’deki taşçılarda bulunur. Aynı zamanda her üründe olduğu gibi doğal taşlarda da kalite ve orjinallik insanların aradığı özelliklerdendir. Yine Eminönü Tahtakale de farklı kalitelerde, işlenmiş, işlenmemiş, ham ve hazır ürün olarak doğal taş bulmak mümkündür. Doğal taşlar hazır ürün olarak tercih edildiği gibi, ham ve işlem görmemiş şekilde takı tasarımı yapan kişiler ve firmalarca da kullanılır. Dünyanın her yerinden takı ve mücevherat sektöründe hizmet veren büyük, orta ve küçük çapta birçok işletme buradan aldıkları doğal taşlarla şahane takı ürünleri ortaya çıkarır. Hatta internetin yaygınlaşmasıyla beraber takı tasarımı konusuna ilgisi olan kişiler hem ek gelir için bazen de iş olarak instagram, facebook, pazaryerleri gibi mecralarda ürünlerini satarlar. Doğal taşlardan harikulade tasarımlar çıkaran tasarımcılar başta bileklik, kolye gibi ürünler için doğal taş dizileri tercih ederler. Yüzük için genelde kabaşon olarak bilinen taşlar kullanılır.

 

En çok tercih edilen ürünlerden olan akik, ametist, inci, sedef, mercan, kaplan gözü gibi onlarca çeşit doğal taş diziler rondela, faset, kıvrımlı, kare, amorf, tımbıl gibi kesimleriyle takı tasarımı yapmanız için ideal aralık ve çeşitleri sunar. Göz alıcı sitrin diziler, parlayan bir gümüşü andıran siyah hematitler, beyazın mermer bir görünümünü andıran havlitler, okyanusun renklerini taşıyan sodalit ve lapis diziler ve yeşil -maviyi bir arada görebileceğiniz azurit diziler mağazamızın raflarını süslemektedirler.
 

Tahtakale’de hem perakende hem toptan müşteriye hitap eden Dünya Doğal Taş geniş çeşit aralığıyla ve makul fiyatlarıyla dikkat çekici bir yere sahiptir. Yurtiçi, Çin, Hindistan, Polonya ve Brezilya daha bir çok yerin en ücra köşelerinden çıkarılan doğal taşlar İstanbul Eminönü ve İzmir Kemeraltı mağazalarımızda yerlerini alır. Bu mağazalarımızda takı, mücevherat, gümüş ve bijuteri ürünlerinde uygun fiyat ve bol çeşit imkânını mağazamızda bulabilirsiniz.

 

Eminönü'ye Nasıl Ulaşırsınız?

Acıbadem'den Eminönü'ye öncelikle metrobüs hattına ulaşmaları gerekmektedir. Bunun için Söğütlüçeşme, Fikirtepe ya da Ünalan duraklarına gitmeniz gerekiyor.

Aksaray'dan Eminönü'ne ulaşmak için 100-200 metre yürüyerek yukarıdaki şekilde mavi ile gösterilmiş olan T1 tramvayının Aksaray ya da Laleli Üniversite durağına ulaşmanız önerilir. 

Avcılar'dan Eminönü'ne gitmek için öncelikle metrobüsün Zeytinburnu durağına ulaşmanız gerekmektedir. Bunun için Avcılar'da metrobüse bindikten sonra Zeytinburnu'na ulaşmanız gerekiyor. Bundan sonrasında, T1 tramvayına aktarma yaparak Eminönü'ne ulaşabilirsiniz.

Eyüp'te yaşayan arkadaşların araçla Eminönü'ne gitmesi daha kolaydır. Aracınız varsa Haliç kıyısını takip ederek Eminönü'ne ulaşabilirsiniz.

Beşiktaş'tan Eminönü'ne gitmek için öncelikle Kabataş'a ulaşmanız gerekiyor. Bunun için otobüsleri kullanabilirsiniz. Binebileceğiniz bazı otobüs numaraları 36L, 58UL, 58S, 52 ve 29D'dir. Kabataş'a ulaştıktan sonra, yukarıdaki şekilde mavi ile gösterilmiş olan T1 tramvayına binebilirsiniz. Tramvay yolculuğundan sonra Eminönü'ne ulaşmış olacaksınız.

Üsküdar'dan gelmek için, öncelikle otobüsle veya taksiyle metrobüs duraklarından birine kadar gelmelisiniz. Size yakınlığına göre Acıbadem ya da Altunizade duraklarınan birisine ulaşabilirsiniz. Bundan sonra iki farklı çözüm yolumuz mevcut.

İsterseniz metrobüs ile Söğütlüçeşme'ye gidebilirsiniz. Buradan 500 metre kadar yürüyerek Kadıköy iskelesine ulaşabilirsiniz. İskeleden de şehir içi vapurları kullanarak Eminönü'ne geçiş yapabilirsiniz.

Sertifikalı Kehribar Ürünlerimize Batınız mı? Sayfaya Gitmek İçin Resme Tıklayın

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır