Makaleler » Doğal Taşlarla İlgili Bilgiler » Doğal Taş Tesbih Boncukları

Doğal Taş Tesbih Boncukları

Tesbih diğer telafuzuyla tespih ülkemizde çok sevilen ve en çok kullanılan aksesuarlardan biridir. Özellikle erkekler tarafından tercih edilen tespihler kültürümüzde kendine bir yer bulmuştur. Araplar tesbih aleti anlamında “misbaha” kelimesini kullanırlar. İslâm’da tesbihin ilk ortaya çıkışı sahâbe dönemine kadar uzanır. Müslümanların kullandığı tesbihler çoğunlukla araları farklı tipte boncukla ayrılmış, her zikir lafzı için otuz üçerden doksan dokuz tanelidir. 

Tesbihler imâme, nişane (durak), pul, tepelik, püskül veya kamçı gibi aparat ve parçalardan meydana gelir. Tespihin gövdesini oluşturan ipe dizili yuvarlaklara tane, ipin iki ucunun icinde buluştuğu uzunca parçaya imame denir. İmamenin dış ucunda bir düğümlük, ara taneler ve en sonda tepelik olabilir. Halkadaki belli sayıda tane den sonra yassı bir pul olabilir. Türk tespihinde pul, 11 taneliyse beşinci, 33 taneliyse onbirinci ve yirmiikinci, 99 taneliyse otuzüçüncü ved altmışaltıncı taneden sonra bulunabilir. Sayarken pul sayılmaz, sadece taneler sayılır. Bununla beraber tesbihlerde mineraller, değerli madenler, hayvanlardan elde edilen kabuk, kemik, boynuz türleri ve dişler; denizden çıkarılan inci, mercan ve sedef; bazı fosiller; sert veya kokulu ağaçlar; bir kısım bitkilerin çekirdekleri ve son zamanlarda ortaya çıkan sentetik maddeler kullanılmaktadır. 

Tesbihlerde doğal taşlar sıklıkla tercih edilmektedir. Akik, ametist, aventurin, sodalit, sitrin, mercan, inci gibi çoğunlukla küre kesim taşlar tesbihleri süsler. Sitemizden tüm yarı değerli taşların boncuklarını toptan ve perakende edinebilirsiniz. Bu doğal taş boncuklardan çeşitli tesbihler tasarlayıp yapmanız mümkündür. 6 ve 8 MM küre kesim doğal taş boncuklar en çok tercih edilen tesbih taşlarıdır. Bu taşlar doğadan alınıp özenle işlenip düzgün kesilerek hazır hale getirilir. 6 MM doğal taş dizilerden 1 adet 33'lük tesbih yapılabilir. 60 adet taş bulunan 6 mm sıralı dizi taşlardan 2 dizi alırsanız 3 adet tesbih yapabilir, taşlarınız 20 civarı artacaktır. 8 MM küre kesim veya fasetli kesim dizilerden ise yine 2 diziden 3 tesbih elde edebilirsiniz. 99'luk tesbihler için 3 adet dizi taş almanız gerekecektir. 10 MM doğal taş dizi boncuklarda sıklıkla tercih edilen doğal taşlardır. Aynı zamanda tesbih yapımında arpa kesim, silindir kesim taş boncuklarda kullanılır. 

Doğal Taş Tesbih Boncuk Fiyatları

Doğal taşlar kalitelerine ve elde ediliş biçimlerine göre fiyat farklarına sahiptir. Tam değerli ve yarı değerli taşlar şeffaflık, nadir bulunabilirlik, renk gibi etmenlerle fiyatlanır. Akik taşı tesbih boncukları genelde 20 TL'den başlar 200 TL'yi bulan fiyatlara sahiptir. Ametist, kristal kuvars, dumanlı kuvars taşı boncuklar ise 50 TL'den başlar ve 1000 TL'yi geçen fiyatlarla satın alınabilir. Lapis lazuli taşı boncuklar yine ametist gibi benzer bir fiyat skalasına sahiptir. Sitemizden doğal taş diziler kategorisinde 50 'den fazla çeşit taşı bulabilir, tesbih yapımı için bu taşları satın alabilirsiniz. Toptan tesbih boncuğu fiyatları için bize ulaşabilir, iskontolu fiyatlarla alım yapabilirsiniz.

Tesbih yapımı için kullanabileceğiniz doğal taş diziler : 

  •  

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

My Shopping Cart